Gdynia, Hel, Kościerzyna, Władysławowo i gmina Gniewino podpisały w 2011 roku Porozumienie Burmistrzów. Dołączyły do nich także Ustka i Słupsk, dzięki czemu wśród 34. polskich miast w tym ważnym projekcie uczestniczy 7 z Pomorza. Samorządy zobowiązały się m.in. do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2020 r. o 20 proc. w porównaniu z 1990 r.
Podstawą porozumienia jest pakiet Klimatyczny „3 razy 20”. Chodzi o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 r. w porównaniu z 1990 r., racjonalizację zużycia energii przez zmniejszenie zapotrzebowania o 20 proc. i zwiększenie udziału źródeł energii odnawialnej średnio o 20 proc. w Unii Europejskiej i w Polsce o 15 proc.
Po podpisaniu deklaracji samorządy muszą opracować, wdrażać i monitorować plan zrównoważonego działania oraz organizować każdego roku Dni Energii na swoim terenie, w porozumieniu z UE. Plan polega na działaniach w budownictwie, infrastrukturze, zagospodarowaniu przestrzennym terenu, budowie odnawialnych źródeł energii oraz transporcie publicznym i prywatnym.
Idea Porozumienia Burmistrzów rozpoczęła się w 2008 r. i do 31 lipca 2014 roku podpisało je 5 928 samorządów .
Pełna informacja na stronie www.porozumienieburmistrzow.eu
Porozumienie w pigułce
Po przyjęciu przez Unię Europejską w 2008 roku pakietu klimatyczno-energetycznego Komisja Europejska, aby wspierać działania podejmowane przez władze lokalne zmierzające ku wdrożeniu polityk na rzecz zrównoważonej energii, zainicjowała Porozumienie między burmistrzami. Mając bowiem na uwadze, że 80% zużycia energii i emisji CO2 związanych jest z działalnością obszarów miejskich, władze lokalne odgrywają istotną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych.
Porozumienie między burmistrzami ze względu na wyjątkową cechę, jaką jest mobilizowanie działaczy lokalnych i regionalnych wokół realizacji celów Unii Europejskiej, jest ruchem jedynym w swoim rodzaju, a przez instytucje Unii Europejskiej jest podawane jako przykład wyjątkowego modelu rządzenia wielopoziomowego.
Actions speak for themselves Działania mówią same za siebie
W celu przełożenia politycznego zobowiązania na konkretne środki i projekty sygnatariusze Porozumienia zobowiązują się do przygotowania stanowiącej punkt odniesienia inwentaryzacji emisji oraz dostarczenia – w ciągu roku od przystąpienia – planu działań na rzecz zrównoważonej energii. Plan ten obejmować ma kluczowe działania, jakie zamierzają oni podjąć.
Efekt działań sygnatariuszy to nie tylko oszczędność energii, ale również: stworzenie stabilnych i niepodlegających delokalizacji miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników, zdrowsze środowisko i lepsza jakość życia, oraz wzmożona konkurencyjność gospodarcza i większa niezależność energetyczna. Działania mają stanowić przykład, za którym będą podążać inni, inspirując się przede wszystkim „Wzorcami doskonałości” – bazą danych z najlepszymi praktykami przedstawianymi przez sygnatariuszy. Kolejnym unikatowym źródłem inspiracji jest katalog planów działań na rzecz zrównoważonej energii, przedstawiający w pigułce ambitne cele obrane przez sygnatariuszy oraz kluczowe środki zastosowane do ich realizacji.
Wielopłaszczyznowe wsparcie
Ze strony państw sygnatariuszy
Mimo że coraz więcej gmin wykazuje polityczną wolę przystąpienia do Porozumienia, nie zawsze dysponują one technicznymi i finansowymi zasobami, które pozwoliłyby im spełnić wynikające zobowiązania. Właśnie z tego powodu administracjom publicznym oraz sieciom kompetentnym w zakresie wspomagania sygnatariuszy w dążeniu do celu nadano w ramach Porozumienia specjalny status.
Koordynatorzy Porozumienia, którymi są prowincje, regiony i władze krajowe, zapewniają sygnatariuszom pomoc strategiczną, finansową i techniczną.
Sieci władz lokalnych, czyli Wspierający Porozumienia, zobowiązują się do zwiększania znaczenia inicjatywy poprzez działania promocyjne, pośredniczenie między członkami i tworzenie platform wymiany doświadczenia.
Ze strony Biura Porozumienia między burmistrzami
Codzienna pomoc promocyjna, techniczna i administracyjna udzielana jest sygnatariuszom i stronom zaangażowanym w pomoc przez Biuro Porozumienia między burmistrzami (CoMO) zarządzane przez konsorcjum sieci władz lokalnych i regionalnych.
Ze strony Wspólnotowego Centrum Badawczego
We współpracy z Biurem Porozumienia między burmistrzami odpowiedzi na pytania natury naukowej lub technicznej, zwłaszcza związane z inwentaryzacją emisji i planami działań, udziela Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.
Szereg narzędzi i metod wypracowanych wspólnie z Biurem (CoMO) umożliwia prowadzenie sygnatariuszy przez cały proces.
Ze strony instytucji unijnych
Porozumienie między burmistrzami, poza wsparciem Komisji Europejskiej, cieszy się również pełnym wsparciem Komitetu Regionów, które wspiera inicjatywę od samego początku, Parlamentu Europejskiego, w którego siedzibie odbyły się dwie uroczystości sygnowania, a także Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który pomaga lokalnym władzom w uwalnianiu potencjału inwestycyjnego.
Za i więcej: www.porozumienieburmistrzow.eu