Transition Towns (T. Movement, T.network)

Transition Towns (pol. Miasta Przemian; synonimy angielskie: Transition network (małe n) lub Transition Movement – oddolny ruch ogólnoświatowy na rzecz dostosowania się do zmniejszającej się ilości paliw kopalnychzmian klimatu i wahań ekonomicznych, również mający na celu stworzenie silniejszych i szczęśliwszych społeczności ludzkich[3]. Kierunki oddolnego działania ruchu są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, ustalanymi odgórnie m.in. na konferencjach ONZ, np. „Mamy tylko jedną Ziemię” wSztokholmie (1972) oraz podczas Szczytów Ziemi 1992 i 2002, i wdrażanymi w programie edukacyjnym UNESCO Teaching and Learning for a Sustainable Future (dział Sustainable communities; marzec 2010)[2].

Idea Miast Przemian rozprzestrzeniła się także na inne zbiorowości ludzkie (np. gminy, wsie czy wyspy), w związku z tym można też spotkać się z określeniem Transition Initiatives(Inicjatywy Przemian)[4].

Według danych ze stycznia 2013 zostało zarejestrowanych 1075 inicjatyw tego typu, działających w 35 krajach świata[3][5], z czego ponad 500 w 23 krajach europejskich[6]. Jedna z inicjatyw działa w Polsce, jest nią Sopocka Inicjatywa Rozwojowa[7][8].

Za i więcej na stronie wikipedia.pl

Strona bazowa: www.transitionnetwork.org

Zobacz film Trnsition 1.0 z polskimi napisami

O nas   Transition Towns Polska

Grupa zainteresowana popularyzacją modelu Transition Towns w Polsce i jego ewolucją w celu dopasowania do realiów ekonomicznych i kulturowych Polski.

Więcej: transitiontownspolska.wordpress.com