Locavore Polska (Jedzmy lokalnie)

945341_147865182076753_2146784767_n

Społeczność świadomych ludzi który cenią lokalnie wyprodukowaną żywność. Przedkładamy smacznie i zdrowo nad szybko i tanio. Dołącz do nas!

Lubisz smaczne lokalne warzywa i owoce? A może prawdziwe swojskie wędliny i jajka które smakują jak u Babci? Dołącz do społeczności Locavore Polska.

Locavore Polska to inicjatywa społeczna łącząca amatorów zdrowej lokalnej żywności. W Locavore Polska wierzymy w jakość lokalnych polskich produktów i bardziej sprawiedliwą dystrybucję dochodu. Wspieramy polskich rolników i kupujemy najświeższe i najsmaczniejsze produkty znanego, wyłącznie Polskiego pochodzenia.

Zostań Locavore! Dołącz do nas!

Locavore, czyli jedz, co masz pod ręką

Po latach zachwytu nad żywnością przetworzoną, fast foodami i przysmakami z zagranicy, wraca moda na produkty regionalne. O tym, że są one znacznie lepsze, głośno mówią zwolennicy powstałego w 2005 roku ruchu locavore. To nietypowe słowo stworzyła Jessica Prentice, szef kuchni i autorka książek, a po raz pierwszy „zaprezentowała” je w czasie Dni Ochrony Środowiska w San Francisco. Zwolenników ruchu zaczęło przybywać, a niespełna dwa lata później „locavore” zostało uznane za „słowo roku” przez amerykański słownik wydawnictwa Oxford University Press.

Wspierajmy lokalnych producentów

Założyciele ruchu w Stanach Zjednoczonych twierdzą, że locavore to przede wszystkim działanie na rzecz rozpowszechnienia zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej. Zwracają uwagę, że zanim żywność trafi na nasze talerze, pokonuje setki, jeśli nie tysiące kilometrów. Odbija się to nie tylko na środowisku, ale przede wszystkim na naszym zdrowiu. „Nie wiemy, w jakich warunkach dojrzewają warzywa i owoce przeznaczone na transport. Nie mamy pojęcia, czym żywi się kurczak, którego później zjadamy” – zauważają miłośnicy tego ruchu. Chodzi o to, aby wybierać produkty, które nie muszą być transportowane, przetwarzane, szpikowane konserwantami czy upychane w opakowania.

W ruchu locavore nadrzędne znaczenie mają tzw. żywnościokilometry, czyli dystans, jaki pokonuje transport z produktami, które później trafiają do sklepów czy restauracji. Im ich mniej, tym lepiej dla konsumenta. Jessica Prentice twierdzi, że najlepiej wybierać żywność, która dostępna jest w promieniu 100 mil (czyli ok. 160 kilometrów) od miejsca zamieszkania. Warto to robić z wielu powodów: wiemy, w jakich warunkach dojrzewają lub produkowane są artykuły spożywcze, wspieramy lokalnych producentów, kultywujemy regionalne tradycje kulinarne, jemy smaczniej i zdrowiej. Poza tym świeże produkty są podstawą zdrowego stylu życia.

Za i więcej:  www.kuchnia.wp.pl