Skandal marnowania jedzenia

Skandal marnowania jedzenia

Zgodnie z badaniem zleconym przez Agendę ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa , ok. 1/3 żywności produkowanej każdego roku – mniej więcej 1,3 mld ton – jest marnowana. Kraje wysokouprzemysłowione oraz rozwijające się marnują prawie tę samą ilość żywności – odpowiednio 670 i630 mln ton. Każdego roku, konsumenci w krajach zamożnych marnują prawie równoznaczną ilość żywności (222 mln ton), co całkowita produkcja żywności w krajach Afryki Subsaharyjskiej (230 mln ton). Owoce i warzywa oraz rośliny bulwiaste i korzeniowe są najczęściej marnowanymi artykułami żywnościowymi. Całkowita ilość żywności, która jest każdego roku marnowana, jest równoznaczna z ponad połową rocznej produkcji zbóż (2,3 mld ton w 2009/2010).

W Unii Europejskiej marnuje się 90 mln ton żywności rocznie, a Polska ma w tym swój 10-procentowy udział. To oznacza, że w kraju co roku wyrzucanych jest 9 mln ton jedzenia, zarówno na etapie produkcji, dystrybucji, jak i przez gospodarstwa domowe. Tendencja od kilku lat jest rosnąca. Podczas świąt ilość marnowanej żywności podwaja się.

Co czwarty Polak za dużo nakłada na talerz

Według badań MillwardBrown SMG/KRC z tego roku, przeprowadzonych na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, 30 proc. Polaków przyznaje się do wyrzucania jedzenia. Połowa ankietowanych za główny powód uważa przeoczenie terminu ważności do spożycia, przy czym co trzeci polski konsument przyznaje się do braku wiedzy o tym, jak odpowiednio przechowywać jedzenie. 25 proc. przygotowuje zbyt duże porcje posiłków. Te tendencje nasilają się podczas świąt.

Za i więcej:www.biznes.newseria.pl