Miasto przyjazne dla rowerów

Partnerzy projektu ABC Multimodal uzgodnili zestaw dziesięciu celów, których realizacja może przyczynić się do powstania miasta przyjaznego dla rowerów;  oto one:

1. Sprawiaj, by jazda rowerem w naszych miastach była źródłem radosnych przeżyć, poczucia bezpieczeństwa, zdrowia i pozytywnego pobudzenia.

2. Pogłębiaj wiedzę o osobach korzystających z roweru przez odpowiednie działania monitorujące, obejmujące regularne liczenie skali ruchu rowerowego, ankiety, wywiady 
i inne analizy ruchu.

3. Poprawiaj bezpieczeństwo drogowe osób korzystających z rowerów. Naszym długookresowym celem jest „Wizja zero”, oznaczająca, że żadna z osób korzystających z roweru nie powinna ulec na drodze wypadkowi ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkimi obrażeniami ciała.

4. Zapewnij, by standardy jakości udogodnień tworzonych dla cyklistów były bardzo wysokie 
i stały się integralną częścią wszystkich działań planistycznych aby zapewnić, by przebieg korytarzy ruchu rowerowego był optymalny, czytelny i możliwie najprostszy. Przykładami działań prowadzących do tego celu może być uspokajanie ruchu/znakowanie poziome i pionowe ulic, na których ruch rowerowy odbywa się w układzie mieszanym z ruchem kołowym, po stałych i warunkowych pasach dla rowerów, po ścieżkach dla rowerów oraz po ulicach jednokierunkowych z ruchem rowerowym dopuszczonym „pod prąd”. Wysokie standardy jakości powinny być utrzymywane także w czasie prowadzenia remontów 
i modernizacji korytarzy ruchu drogowego i rowerowego.

5. Przyznawaj priorytet ruchowi rowerzystów i pieszych w stosunku do przejazdów samochodem na krótkie odległości.

6. Poprawiaj multimodalne połączenia dla osób odbywających codzienne przejazdy rowerem 
i środkami transportu publicznego.

7. Zadbaj, by drogi rowerowe były odpowiednio oznakowane drogowskazami i zapewnij odpowiedni poziom utrzymania infrastruktury rowerowej, obejmującej sprzątanie nawierzchni oraz utrzymanie zimowe na korytarzach ruchu rowerów. Zapewnij również wystarczającą liczbę miejsc do parkowania rowerów przy wszystkich istotnych celach przejazdów rowerem, spełniające odpowiednie kryteria jakości oraz zabezpieczenia przed kradzieżą.

8. Utrzymuj właściwy poziom public relations i partycypacji społecznej przy wykorzystaniu w coraz większym stopniu mediów elektronicznych.

9. Zapewnij, by pracownicy urzędów publicznych w mieście dysponowali odpowiednią wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi korzystania z rowerów, a także by fundusze przeznaczane z kasy miejskiej były odpowiednie do potrzeb osób korzystających lub chcących korzystać z roweru w codziennym życiu. Władze miasta powinny zadbać o zachowanie odpowiednich proporcji nakładów na różne rodzaje transportu.

10. Wspieraj wysiłki samorządów wszystkich szczebli prowadzące do ograniczania negatywnych skutków procesów suburbanizacji.

Za i więcej na: polskanarowery.sport.pl